In Vogelenzang vernieuwt Breman Utiliteit Rotterdam het laboratorium- en kantoorgebouw van Waternet; terwijl het complex gewoon in gebruik blijft. Het hart van het project is een 161 meter diepe warmte-koude-opslag (WKO) die warmte en koude uit de bodem haalt. Samen met onder andere hoofdaannemer ADS, Breman Zuid en MD Service bouwt Breman aan een toekomstbestendig gebouw waarin duurzame techniek, veiligheid en ketensamenwerking samenkomen.
Hoe vernieuw je een gebouw én maak je het klaar voor de toekomst?
Het dertig jaar oude laboratorium van Waternet was technisch verouderd. Daarom werd het volledig gestript, met behoud van de betonnen constructie. “Dit project laat precies zien wat Breman groot maakt”, vertelt projectleider Duco Mast. Breman vervangt en vernieuwt bij Waternet alle werktuigbouwkundige installaties: van warmtepompen tot vloerverwarming, binnenriolering, ventilatiekanalen en tapwaterinstallatie. En hemelwaterafvoer. Het resultaat wordt een energiezuinig gebouw dat klaar is voor decennia duurzaam gebruik.
Wat gebeurt er in de grond onder Waternet?
Diep onder het terrein bevindt zich een open WKO-installatie: twee waterlagen die warmte en koude opslaan. “In de winter halen we warmte uit de grond en slaan we koude op,” vertelt Duco. “In de zomer draaien we dat om. Zo gebruiken we wat we over hebben opnieuw en ga je dus heel duurzaam met warmte en koude om.” De pompen verplaatsen tot 25 kuub water per uur. Dat vraagt om precisie, want de waterlagen mogen niet mengen. Het systeem levert de energie voor de warmtepompen en vloerverwarming, volledig geïntegreerd in Bremans werktuigbouwkundige ontwerp.
Hoe houd je een gebouw warm terwijl je het verbouwt?
Tijdens de renovatie moest het naastgelegen kantoor van Waternet operationeel blijven. En dus verwarmd. Breman ontwierp hiervoor een tijdelijke, elektrische cv-installatie die via de bestaande radiatoren warmte bleef leveren. Koeling bleek in deze fase te complex, dus koos het team voor een betrouwbare elektrische oplossing. “Dat werkte perfect,” zegt uitvoerder Maurice Kleyn. “Het laat zien dat we bij Breman altijd denken in mogelijkheden, ook als het ingewikkeld wordt.”
Hoe plan je een project van deze omvang?
Breman Utiliteit Rotterdam was al in de ontwerpfase bij het bouwteam betrokken, samen met Waternet, ADS en MD Service. Daardoor sloten techniek, uitvoering en kosten vanaf het begin goed op elkaar aan. “Door vroeg mee te denken, voorkom je verrassingen in de uitvoering,” vertelt Duco Mast.
Toch was het project allesbehalve eenvoudig. “Tijdens het renoveren van het laboratoriumgedeelte en het afbreken van de oude technische ruimte moest
het naastgelegen kantoorgebouw gewoon doordraaien”, legt uitvoerder Maurice Kleyn uit. Daarom verlopen de werkzaamheden in twee fasen:
- Fase 1: het laboratorium, oplevering begin 2026
- Fase 2: het kantoorgebouw, oplevering augustus 2027
De grootste uitdaging zit in de continuïteit van het naastgelegen gebouw, dat tijdens de werkzaamheden in bedrijf blijft. “Je werkt letterlijk om mensen heen,” zegt Maurice. “Alles moet kloppen: logistiek, veiligheid en timing.”
Een van de meest opvallende momenten was het plaatsen van de luchtbehandelingskast en warmtepompen. Hoewel de technische ruimte – hét epicentrum van Breman Utiliteit Rotterdam – bij Waternet groot is, is het dakluik slechts tweeënhalve meter breed. “Maar de kast is bijna vijf meter breed,” vertelt Duco. “We hebben die in delen aangevoerd en boven gemonteerd. Echt precisiewerk.”
Hoe borg je veiligheid bij zulke complexe werkzaamheden?
Bij Waternet ligt de lat hoog. Dat zie je terug in allerlei extra veiligheidsmaatregelen, zoals evacuatieplannen en mobiele veiligheidsstations. Deze manier van werken past precies bij de visie van Breman. “Veiligheid staat bij ons altijd op één,” zegt Maurice. Voor werk in kruipruimtes gelden extra maatregelen: zuurstofmeting vooraf, CO₂-meters en portofoons bij iedereen. Een standaard harnas bleek onpraktisch; daarom ontwierp Breman een alternatief en schaften ze een lage brancard aan voor snelle evacuatie. Veilig werken betekent: kijken wat écht werkt – en daar creatief mee omgaan.
Wat maakt de samenwerking zo sterk?
De kracht van dit project ligt in de keten. Breman Utiliteit Rotterdam werkte samen met Breman Zuid (vloerverwarming) en MD Service (elektrotechnische installaties). “Die samenwerking verliep heel soepel,” zegt Maurice. “We delen dezelfde visie en versterken elkaar.” Elke partner brengt eigen kennis in, maar werkt met hetzelfde doel: kwaliteit en continuïteit. Werkvoorbereider Nico Visser coördineert materialen en planning. “Hij is onmisbaar,” aldus Maurice. “Door hem loopt alles strak.”
Wat leert Breman van Waternet?
Voor Duco Mast is het project een waardevolle leerschool. “Het is mijn eerste WKO-project. Je leert veel over vergunningen, berekeningen en afstemming met de omgevingsdienst.” Maurice vult aan: “Voor mij gaat het vooral om communicatie. Als de informatiestroom goed loopt, loopt het project ook goed.” Zo groeit Breman met elk project in kennis, samenwerking en duurzaamheid.
Wat levert het op voor Waternet én Breman?
Het nieuwe complex wordt energiezuinig, comfortabel en toekomstbestendig. Voor Breman Utiliteit Rotterdam is Waternet het bewijs dat vakmanschap en samenwerking hand in hand gaan. “Als de opdrachtgever tevreden is én wij trots zijn op wat we hebben gemaakt – een duurzaam, goed georganiseerd project – dan is het geslaagd,” zegt Duco.
Met dit soort projecten draagt Breman Utiliteit bij aan de ambitie van de groep om energiepositief te werken: in techniek, in samenwerking en in resultaat.